Štartuje Volebná kalkulačka. Pomôže s rozhodovaním vo voľbách

Štartuje Volebná kalkulačka. Pomôže s rozhodovaním vo voľbách

Bratislava – Voličom pomôže pri rozhodovaní koho voliť v nadchádzajúcich voľbách do Národnej rady Volebná kalkulačka. Interaktívny online test porovnáva odpovede užívateľov s postojmi kandidujúcich strán. Už tradične ju pripravilo nezávislé združenie KohoVolit.eu.

„Voliči v dnešnej uponáhľanej dobe nestíhajú čítať programy politických strán a hnutí. Preto sme vytvorili aplikáciu, ktorá s rozhodovaním vo voľbách môže výrazne pomôcť,“ hovorí zakladateľ združenia a hlavný programátor Michal Škop.

Volebná kalkulačka obsahuje 30 otázok na témy, ktorým sa budú musieť noví poslanci venovať v nadchádzajúcom volebnom období – zdravotníctvo, školstvo či imigrantská kríza. Niektoré otázky riešia strany vo svojich programoch, iné združenie vybralo z podnetov zaslaných obyčajnými ľuďmi či expertami na slovenskú politiku.

Rovnako ako v minulých rokoch KohoVolit.eu oslovilo všetky kandidujúce strany, nie všetky ale odpovedali. Na rovnaké otázky, ktoré dostali strany, odpovedajú taktiež užívatelia aplikácie a systém podľa odpovedí následne vypočítava zhodu.

Za každú rovnakú odpoveď pričíta systém bod každej strane s rovnakou odpoveďou, za každú nezhodu jeden bod odoberie. Nezodpovedané otázky nevstupujú do výpočtu vôbec. Výsledok aplikácia prepočíta na percentá, kde 0 % znamená, že sa užívateľ so stranou nezhodol ani na jednej odpovedi, a 100 % znamená kompletnú zhodu. „Je to veľmi jednoduché, dalo by sa to spočítať i na papieri,“ dodáva Škop.

Napovedať môže taktiež Inventúra hlasovania

Okrem Volebnej kalkulačky združenie spustilo tiež Inventúru hlasovania, ktorá do výpočtu zahrňuje iba reálne hlasovania z predchádzajúceho volebného obdobia. Voliči si tak môžu skúsiť rolu poslanca a zistiť, kto ich zastupoval v Národnej rade najlepšie.

Kalkulačka tento rok obsahuje nové funkcie. „Užívatelia si napríklad môžu kalkulačku sami farebne skrášliť a ľahko vložiť na svoj web, či blog. Ďalej je možné uložiť jej výsledok a neskôr sa k nemu vrátiť bez toho, aby bolo nutné znovu vypĺňať všetky otázky od začiatku,“ uzatvára Škop.

Združenie KohoVolit.eu vyvíja a prevádzkuje volebné aplikácie od roku 2006 v niekoľkých krajinách Európy.

Kontaktná osoba:

Mgr. Michal Škop, Ph.D., +420 775 187 021, michal.skop@kohovolit.eu

No comments

Авиатор